Tungsram iLex Workshop

Ki kell és ki lehet aknázni a magyar kreativitást – Népszerű a kkv-k körében az Innovációs Piactér 

Budapest, 2020. október 30. – Fenntarthatóság és Innováció címmel tartott konferenciát és workshopot 2020. október 29-én a Tungsram-iLex Innovációs Piactér Powered By Corvinus-BIK. Az eseményen résztvevők egyetértettek abban, hogy a kis- és középvállalkozásokban rejlő innovációs potenciál kiaknázására és ösztönzésére kiváló lehetőséget nyújt a magyar multinacionális vállalat, piacvezető szakemberek és az egyetem együttműködéséből született platform. Az Innovációs Piactérhez immár száz kkv csatlakozott, ezek közül a 10+1 kiemelkedő teljesítményt be is mutatták.

Az Innovációs Piactér egy olyan, Magyarországon egyedülálló, mesterséges intelligenciával is támogatott innovációs infrastruktúra, amely hazai közép-és kisvállalkozásokat (kkv) segít felkészíteni arra, hogy kiemelkedő kutatás-fejlesztési és innovációs (KFI) tevékenységükkel – nagyvállalati integrátor és piacvezető innováció-menedzserek közreműködésével, valamint az egyetemi kutatóhelyek online bekapcsolásával – új hazai és nemzetközi piacot teremtsenek termékeiknek a jövő innováció-vezérelt gazdaságában.

– Ünnepi rendezvény a mai, éppen a kkv-k pozitív magatartása miatt, hiszen mára elértük a száz tagot, közülük pedig kiválasztottuk a legjobb 10+1-et, amelyek ma be is mutatkoztak a kiállítótérben – mondta dr. Ritter Marianna, az innovációs infrastruktúrát kifejlesztő iLex Group vezérigazgatója. – A száz kkv nagy része már megvetette a lábát Európában, az Egyesült Államokban vagy más országban és most úgy döntött, hogy a piaci tevékenységét Magyarországon folytatja. A magyar kreativitás megtalálja a magyar piaci környezetben a helyét. Láthatóan bíznak a kkv-k képviselői az Innovációs Piactérben és komolyan veszik a lehetőséget. Heti jelleggel tartunk üzleti rendezvényeket, a mentorok leggyakrabban a finanszírozással kapcsolatos kérdéseket kapnak, hiszen nem feltétlenül kezdő, hanem a külpiacokra igyekvő vállalkozásokról van szó. A 22 országban jelen lévő magyar multi, a Tungsram ebben hathatós segítséget nyújt. Pályázati forrásokkal és tőkebevonással is segíteni tudunk a cégeknek – magyarázta a részleteket dr. Ritter Marianna.

Dr. habil Boros Anita, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) építésgazdaságért, infrastrukturális környezetért és fenntarthatóságért felelős államtitkára egyebek mellett arról beszélt előadásában, hogy a következő öt–tíz évben ki kell alakítani azt az innovációs ökosztisztémát, amellyel biztosítható Magyarországon a körkörös, fenntartható gazdálkodás. Mindezt az egyre élesedő nemzetközi versenyben kell véghezvinni, amit a kormány támogtáspolitikával ösztönöz. Az államtitkár kiemelte, hogy a kkv-k idén 30 milliárd forint keretösszegű támogatásra pályázhatnak megújuló energiaforrások telepítésére, viszont új high-tech-re is nagy szükség van, kiemelten a hulladékgazdálkodás területén.

Az elmúlt két évben a hazai KFI ökoszisztéma a helyére került – mondta dr. Birkner Zoltán, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke. Emlékeztetett arra, hogy a 2020-ban rendelkezésre álló 150 milliárdos forrásból 20 milliárd pályázható a Piacvezérelt KFI kiírásban, amelyben piacképes, kiforrott termékekkel lehet támogatást elnyerni. Az elnök szerint a kisvállalkozások integrálása az innovációs térbe kiemelt feladat, hiszen jelenleg a magyar kkv-k közül legfeljebb háromezer érintett a KFI-ben, de ez szám akár a tízszeresére is emelhető.

 Pozitív változások e téren éppen a koronavírus-járvány alatt mutatkoztak. Pomázi Gyula, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának (SZTNH) elnöke ismertette: 2020 első 9 hónapjában 60 százalékkal növekedett a hazai védjegyoltalamzást kérők száma. Ennek mintegy kétharmadát a hazai kkv-k igényelték, látható tehát, hogy a nehéz gazdasági helyzetben is keresik a diverzifikációs lehetőségeket. – A Tungsram–iLex Innovációs Piactér összehozza a keresletet a kínálattal, ami már önmagában is szép teljesítmény. Emellett számunkra azért is fontos, mert ismertté teszi az SZTNH olyan ingyenes szolgáltatásait – mint például a témakutatás vagy a szellemi tulajdon leltár –, amelyek a KFI-ben érdekelt vállalatok növekedéséhez elengedhetetlen segítséget jelenthetnek – hangsúlyozta az elnök.

Stukovszky Tamás, Budapesti Corvinus Egyetem alelnöke, az ITM miniszteri főtanácsadója  hangsúlyozta, hogy az egyetem életpályamodellt kíván felállítani azoknak a hallgatóinak, akik a jövőben vállalkozókká válnak. – A magyarokra jellemző kreativitást felszínre kell hozni, fejleszteni kell. Ezért Magyarországon elsőként szeretnénk elindítani a kkv-knak szánt képzést, várhatóan a tavaszi szemeszterben – jelezte az intézmény alelnöke. Stukovszky Tamás arról is beszélt, hogy a mintegy 600 ezer magyarországi kkv közül mindössze 3000-3300 pályázik rendszeresen, de százezres nagyságrendben működnek kiváló kkv-k, amelyek nem tudják, hogyan növekedhetnének. – A hazai kkv-szektoron nem is feltétlenül pénzzel, hanem tudásmegosztással, inspirációval lehet segíteni. Az Innovációs Piactér erre kiváló, hiszen bizonyított nagyvállalati partner, kkv-ket fejlesztő szakemberek és az egyetem együtt olyan tudáshalmazzal rendelkezik, ami nem csak vonzó, hanem bizalmat is ébreszt – fejtette ki a miniszteri főtanácsadó.

Az Innovációs Piactér nagyon komoly szakmai és informatikai háttérrel rendelkezik, az iLex szakértőihez és kezdeményezéshez a Tungsram örömmel csatlakozott – mondta Dr. Pongrácz Ferenc, PhD a Tungsram innovációért felelős ügyvezető igazgatója, jelezve, hogy a Tungsram is megjelent szolgáltatóként: prototípusgyártással, innovációmenedzsmenttel, tanácsadással segít a kkv-knak. Az Innovációs Piactér olyan merítési bázist is biztosít, amelyből a Tungsram kiemelt partnereivé válhatnak az arra érdemes kkv-k, Pongrácz Ferenc szerint jelenleg a magyar multi öt–tíz potenciális jelöltet tart számon.